Na začátku března jsem měla narozeniny. Tatínek mi s obrovským štěstím v očích přinesl květiny! Slunečnice v březnu, pro mě, pro Mílu z Kytek od potoka! 🙂
Ještě štěstí, že prý mám narozeniny v březnu a může mi taky dát kytku, protože na našem poli je leda sníh! A víte co? Měla jsem vlastně velkou radost, protože mi ty slunečnice připomínaly lásku v tátových očích. Ale zároveň jsem přemýšlela, kdo je vypěstoval? Odkud jsou? Jaký je jejich příběh?
Květiny v sobě skrývají mnoho významů a jejich symbolika má mnoho vrstev. Připomínají nám život a vitalitu, něžnost a křehkost, eleganci a krásu. Lidstvo doprovází při všech možných příležitostech odjakživa. Jenže jejich skutečný příběh je velmi vzdálený od toho, co nám evokují. Já vám ten příběh povím, protože chci, aby se český květinový trh změnil. Protože vím, že společně můžeme příběh květin přepsat a zaplavit náš trh květinami místními, sezónními a šetrnými k životnímu prostředí.
Krásné květinky skrývají uvnitř spoustu chemie
Většina květin na českém trhu pochází ze zemí jako je Keňa nebo Ekvádor. Jejich nízká cena je vykoupena otřesnými pracovními podmínkami dělníků. Můžete si být jisti, že z ceny, kterou za květiny zaplatíte, jde jen zlomek těm, kteří květiny vypěstovali. Produkce květin je také spojena s rozsáhlým poškozováním přírody a bezohledným využíváním přírodních zdrojů. Pěstírny totiž velmi často zamořují okolí hnojivy a pesticidy. Na závlahu květin se spotřebuje obrovské množství vody, které se pak nedostává na místní obyvatele. Krom toho, krásky v obchodě nejsou jen nadupané zbytky pesticidů, ale jsou ošetřené například i speciálními postřiky, aby déle vydržely.
Tisíce kilometrů na cestách
Dalším zádrhelem v příběhu křehkých krásek je jejich zcestovalost. Ze třetích zemí letí podchlazené a v ochranné atmosféře na Holandskou burzu. Odtud jsou rozváženy do celé Evropy. Z lokálních velkoskladů pak putují do květinářství, kde čekají na své zákazníky. Květiny mají za sebou tisíce kilometrů na cestách a zanechávají tak pěkně velkou ekologickou stopu.
Nenechte se k lásce ke květinám odradit
Pokud vás realita zaskočila a třeba i odradila od návštěvy květinářství, pak nezoufejte. Naopak… Změnu přináší pozitivní uvažování a konkrétní kroky. Pojďme si dopřávat co nejvíce radosti z květin každý den. Z květin, které mají krásný příběh.
Férové květiny jsou jedním z řešení
Na Evropský trh míří také květiny s certifikátem Fair trade. U nás k sehnání moc nejsou. Ale třeba v Anglii nebo Německu ano. Buďte aktivní a ptejte se svých květinářů na to, odkud jsou jejich květiny. Pokud uvidí poptávku, dokáží se časem přizpůsobit. Je to běh na dlouhou trať, ale stojí to za to. Podívejte se, kolik biopotravin dnes nabízejí všechny maloobchody. Dnes už každý řetězec ví, že chceme jíst zdravě a zajímá nás původ a složení potravin. Pojďme říci květinářům, že chceme férové květiny!
České květiny si naši pozornost zaslouží
Většina českých pěstitelů květin prohrála konkurenční boj s holandskými dovozci už v 90. letech. Poslední dobou se ale situace zajímavě mění a stále častěji si můžeme koupit hrnkové květiny od českých pěstitelů. A mě ještě více těší, že se každým rokem objevují noví drobní pěstitelé řezaných květin. Pokud to tak půjde dál, máme před sebou začátek nového hnutí, jako třeba Slow flowers v USA. Najdete tam tisíce malých pěstitelů květin, kteří jsou na svou práci opravdu hrdí. Sdružují se mezi sebou, mají vlastní trhy a zástupy zákazníků.
Kouzlo sezónních květin
Sledovat měnící se roční období má veliké kouzlo. Každý měsíc přináší něco jiného. Mít k dispozici cokoliv a kdykoliv není zas taková výhra. Jak s oblibou říkáme, jahody v lednu prostě nejsou nic moc. S květinami je to úplně stejné. Nejkrásnější a nejtrvanlivější jsou ty, co vyrostly za humny. Mě v zimě více potěší vykvetlé větvičky, než vytáhlé tulipány.
Podívejte se, jak krásné byly větvičky, které od nás dostaly báječné ženy, maminky, které přednášely na Mamafestu. Jsme potěšeny, že už inspirovaly i ostatní a vznikají návody na výrobu větvičkových kytic. Za krásné fotky z Mamafestu díky Kačce Photo by Kača.
V březnu jsme také větvičkami a sušenými květy zkrášlily křest krásné knihy Lenky Medvecové Prosím Spinkej. Fotil Miloš Štefanka.
Ekologické květiny přináší kromě vůně i svůj příběh
Pokud chceme mít květinový příběh krásný od začátku až do konce, měli bychom se zajímat nejen o to, odkud květiny pochází, ale i o to, jak byly vypěstovány. Jinými slovy pozor, i český sedlák umí používat pesticidy. Stále ještě málo si uvědomujeme, jaký vliv má zemědělství na náš život. Jak zásadní je pro krajinu, ve které žijeme. Jak moc důležité je pro naše zdraví. Proto je pro mě pěstování v souladu s přírodou jediná možná cesta.
Vydáte se na tu cestu se mnou?
Míla