
Láká vás pěstování květin, ale nevíte jak na to? Zkuste začít s letničkami. Tyto květiny si snadno vypěstujete bez předchozích zkušeností.
Vybrala jsem pro vás nenáročné druhy, které můžete jednoduše vysít přímo na záhon a radovat se z jejich krásy bez velkého úsilí. Jejich osivo je také na trhu docela snadno dostupné.
Letničky během velmi krátké doby dokáží vykvést a vytvořit semena. Často je to v průběhu jara a léta, ale není to pravidlem.
Černucha damašská Nigella damascena
Kvete nádherně blankytně modrými květy, ale najdete i bílé nebo růžové kultivary. Když odkvete, vytvoří krásné tobolky, které lze sušit. Její černá semena možná znáte jako koření zvané černý kmín. Do vázy patří plně otevřené květy.


Chrpa císařská Centaurea cianus
Kdysi bývala vidět v polích, dnes se s ní prakticky nesetkáme. Tahle vyšlechtěná plnokvětá chrpa je okouzlující. Snáší sucho i méně úrodnou půdu. Miluje ji hmyz a má nádherně jemnou vůni. Jejími květy můžete ozdobit dort nebo si je nasušit do čaje. Do vázy sklízejte čerstvě otevřené květy.

Měsíček lékařský Calendula oficinalis
Kdo by neznal léčivé účinky měsíčku. Já jsem si ho oblíbila i ve váze, kde vydrží týden. K řezu se skvěle hodí například tmavě oranžový kultivar Neon a nebo Ivory Princess s máslově žlutou barvou. Sklízejte čerstvě otevřené květy, které mají ještě nerozvinutý střed.


Koukol Agrostemma
Koukol býval rozšířený polní plevel, ale je tak citlivý na pesticidy, že se u nás stal kriticky ohroženým druhem. Je překrásný a pokud jej necháte na záhoně odkvést, můžete sklízet a sušit jeho zlatavé soudečky plné semínek. Drobnější fialkové květy má koukol polní. Mě svými velkými bílými květy nejvíce uchvátil koukol štíhlý.
Slunečnice roční Helianthus annuus
Klasika, která nemusí být nudná. Slunečnice mají mnoho kultivarů, které mohou být dokonce bílé, malinové nebo tmavě vínové. Pozorně si prostudujte, jaký kultivar vyséváte. Některé jsou jednostonkové, jiné se větví. Ty větvící druhy je vhodné opakovaně zaštipovat tak, aby udělaly množství tenkých stonků, které se hodí k řezu. Je to např. směs autumn palette nebo sonja.
Krásenka zpeřená Cosmos bipinnatus
Krásenky se ve vaší zahradě dost možná zabydlí na trvalo. Ochotně se totiž přesemeňují. Jsou to bujné rostliny a můžete z nich sklidit obrovské množství květů. Sklízejte jen ty čerstvě otevřené, které nejsou ještě opylené. Krásenky mají velmi chutné jedlé květy, takže na dortu udělají velkou parádu. Kultivarů a barev je velké množství. Moje oblíbené jsou plnokvěté a světle růžové.


Ostálka lepá Zinnia elegans
Cínie neboli ostálka bývala snad v každé zahrádce. Dnes je na trhu velké množství kultivarů od drobných květů přes obří plnokvěté. Barevných možností je u cínií nepočítaně. K řezu zkuste třeba velkokvětou řadu benary geant nebo naopak drobnokvětou sérii Zinderella. Pozor, jejich sklízení do vázy je náročnější. Stonek musí být vyzrálý a nesmí být možné jej ohnout cca 5 cm pod květem.


Černucha, koukol, chrpa i měsíček dobře snášejí chlad a můžete je do záhonu vysévat už od března. Cínie, slunečnice a krásenky můžete předpěstovat nebo je do záhonu vysejte až v polovině května po zmrzlých. S těmito květinami váš domov rozkvete bez velké námahy. Uvidíte, že vám květiny přinesou mnoho potěšení.
Lákají vás květiny ještě více? V mém online kurzu Rok s květinami najdete všechno co potřebujete vědět. Kromě pěstování květin se v kurzu můžete naučit i to jak je sklízet, vázat kytice nebo vyrábět přírodní věnce. Nebo si přijeďte užít květiny na workshop k nám na statek.
Ať vám květiny přinášejí hodně radosti.
Míla Hilgertová
27. února 2025