Jak pečovat o květiny ve váze

pece o kvetiny - Jak pečovat o květiny ve váze - Kytky od potoka Nezařazené

Víte jak se starat o květiny? Ve váze Vám mohou vydržet čerstvé déle. Bez chemie. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel.

Poradím Vám, jak na to!2018 06 25 kytky od potoka no.4 male 011 - Jak pečovat o květiny ve váze - Kytky od potoka

Květiny ve váze, to je radost, to je kus přírody u vás doma. Jejich pozorování může být opravdový zážitek. Rostou, otevírají se další a další poupata a provoní celý byt. Ve váze vám vydrží v průměru týden, ale potěšení z čerstvých květin si můžete významně prodloužit (nebo také zkrátit).

Jde to i bez chemie

Péče o květiny ve váze může být pěkná věda. A také byznys… V obchodech najdete různé sofistikované výživy, laky na omezení výparu vody z listů a Bůh ví, co ještě.

Já osobně mám ráda přirozenost. Naše květiny jsou poctivé, plné života, vypěstované přirozeně bez jakékoliv chemie. Dávat je do roztoku umělé výživy mi zkrátka nesedí. Naučila jsem se dodržovat několik jednoduchých pravidel a chemii nepotřebuji.

kytice kytky od potoka

Životnost květin můžeme správnou péčí prodloužit 

Životnost květin ve váze ovlivňuje mnoho faktorů. Nejdůležitější je čistota. Vázu je nutné udržovat perfektně čistou. Tak, abyste se z ní mohli napít. Opravdu. Voda nesmí začít zahnívat a páchnout. Mikroorganismy, které se v takovém prostředí namnoží, ucpou rostlinám stonky a o to rychleji uhynou.

Květiny pravidelně zkracujte o cca 1 cm. Ideální je udělat to pod tekoucí vodou. Stonek se totiž na řezu neucpe bublinkami vzduchu a zůstane průchozí. Někdo radí zastřihávat denně, ale to by vám pak z kytice za takových 6 dní moc nezůstalo. Mně se osvědčilo zkracovat stonky každý druhý den.

Vždy odstraňte listy, které jsou ponořené ve vodě. Vše co je ponořené postupně začne uhnívat a kazit vodu. Stonky nemusí být ponořené příliš. Ve váze stačí 5 – 10 cm vody.

Květiny raději umístěte na chladnější místo, nikdy na přímé slunce nebo k topení! Pomůže, i když je dáte do chladu na noc (třeba na chodbu). Některé druhy jsou na teplo velmi citlivé. Např. tulipány se otevírají tím rychleji, čím větší teplo je.

Na internetu najdete řadu návodů na výrobu domácí výživy pro květiny. Je postavená na kombinaci dodání energie a zamezení růstu mikroorganismů. Energii dodá obyčejný cukr, mikroorganismy potlačí kapka alkoholu nebo octa. Máte svůj osvědčený recept? Napište mi své zkušenosti!

 

2018 04 23 kytky od potoka no.2 male 127 - Jak pečovat o květiny ve váze - Kytky od potoka

Mých pět základních pravidel péče o květiny ve váze:

  1. Vázu vždy pečlivě vymyjte.

  2. Vodu měňte každý den.

  3. Rostliny pravidelně šikmo seřízněte o 1 cm.

  4. Odstraňte i listy ponořené pod vodou.

  5. Květiny umístěte alespoň přes noc na chladnější místo.

Je to tak jednoduché! A květinky Vám tu péči vrátí!

A když vám květiny už přeci jen odkvetou, nevyhazujte je do koše. Naše květiny, které pěstujeme bez pesticidů a umělých hnojiv, můžete s klidem vyhodit do kompostu. Věděli jste, že existují i moderní bytové kompostéry? Dokonce si takový kompostér můžete vyrobit i doma. O tom ale zase někdy příště.

Míla

mila.kett@gmail.com